Eaton EHB3122A3KT0G2A000
SKU: CS5477256MPN: EHB3122A3KT0G2A000Alternate Part #: 3-4779-20240AUPC/EAN: 786689090296
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 312A, 125 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 312A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 125 hp |
| Options | fault bypass run) VFD run Manual bypass switch Space heater Bypass light kit (on Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5477256 |
|---|---|
| MPN | EHB3122A3KT0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-20240A |
| UPC/EAN | 786689090296 |

