Eaton EHB3D04A3JS0G20000
SKU: CS5476719MPN: EHB3D04A3JS0G20000Alternate Part #: 3-4774-40063AUPC/EAN: 786689095109
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.0A, 1.5 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | bypass run) fault Bypass light kit (on VFD run Auxiliary contacts Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476719 |
|---|---|
| MPN | EHB3D04A3JS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40063A |
| UPC/EAN | 786689095109 |

