Eaton EHB3D04A3JT0E20000
SKU: CS5476727MPN: EHB3D04A3JT0E20000Alternate Part #: 3-4774-40067AUPC/EAN: 786689095277
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.0A, 1.5 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Bypass light kit (on fault Manual bypass switch VFD run bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476727 |
|---|---|
| MPN | EHB3D04A3JT0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40067A |
| UPC/EAN | 786689095277 |


