Eaton EHB3D04A3JT0G20000
SKU: CS5476731MPN: EHB3D04A3JT0G20000Alternate Part #: 3-4774-40071AUPC/EAN: 786689095468
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.0A, 1.5 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Manual bypass switch Bypass light kit (on bypass run) fault VFD run Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476731 |
|---|---|
| MPN | EHB3D04A3JT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40071A |
| UPC/EAN | 786689095468 |


