Eaton EHB3D04A3KS0G2A000
SKU: CS5476774MPN: EHB3D04A3KS0G2A000Alternate Part #: 3-4774-40120AUPC/EAN: 786689097417
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 3.0A, 1.5 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 3A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 1.50 hp |
| Options | Space heater Auxiliary contacts Bypass light kit (on VFD run bypass run) fault Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476774 |
|---|---|
| MPN | EHB3D04A3KS0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40120A |
| UPC/EAN | 786689097417 |

