Eaton EHB2111A2KT0G20000
SKU: CS5476365MPN: EHB2111A2KT0G20000Alternate Part #: 3-4779-10120AUPC/EAN: 786689085131
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 211A, 75 hp 208V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 211A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 75 hp |
| Options | Bypass light kit (on VFD run fault bypass run) Auxiliary contacts Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476365 |
|---|---|
| MPN | EHB2111A2KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10120A |
| UPC/EAN | 786689085131 |
