Eaton EHB2111A2KS0G20000
SKU: CS5476359MPN: EHB2111A2KS0G20000Alternate Part #: 3-4779-10116AUPC/EAN: 786689085094
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 211A, 75 hp 208V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 211A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 75 hp |
| Options | bypass run) fault Manual bypass switch VFD run Auxiliary contacts Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476359 |
|---|---|
| MPN | EHB2111A2KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10116A |
| UPC/EAN | 786689085094 |

