Eaton EHB2111A1KT0G20000
SKU: CS5476353MPN: EHB2111A1KT0G20000Alternate Part #: 3-4779-10108AUPC/EAN: 786689084738
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 211A, 75 hp 208V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 211A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 75 hp |
| Options | bypass run) Bypass light kit (on VFD run Auxiliary contacts Manual bypass switch fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476353 |
|---|---|
| MPN | EHB2111A1KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10108A |
| UPC/EAN | 786689084738 |
