Eaton EHB2111A3KS0G2A000
SKU: CS5476377MPN: EHB2111A3KS0G2A000Alternate Part #: 3-4779-10136AUPC/EAN: 786689082994
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 211A, 75 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 211A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 75 hp |
| Options | Bypass light kit (on Space heater bypass run) VFD run fault Manual bypass switch Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476377 |
|---|---|
| MPN | EHB2111A3KS0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10136A |
| UPC/EAN | 786689082994 |
