Eaton EHB2111A3KS0G20000
SKU: CS5476378MPN: EHB2111A3KS0G20000Alternate Part #: 3-4779-10135AUPC/EAN: 786689082833
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 211A, 75 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 211A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 75 hp |
| Options | Auxiliary contacts Bypass light kit (on bypass run) VFD run Manual bypass switch fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476378 |
|---|---|
| MPN | EHB2111A3KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10135A |
| UPC/EAN | 786689082833 |

