Eaton EHB1922A3KT0G20000
SKU: CS5476284MPN: EHB1922A3KT0G20000Alternate Part #: 3-4779-20143AUPC/EAN: 786689084875
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 192A, 75 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 192A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 75 hp |
| Options | VFD run bypass run) fault Manual bypass switch Bypass light kit (on Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476284 |
|---|---|
| MPN | EHB1922A3KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-20143A |
| UPC/EAN | 786689084875 |
