Eaton EHB1925A3KT0G20000
SKU: CS5476336MPN: EHB1925A3KT0G20000Alternate Part #: 3-4779-50191AUPC/EAN: 786689083946
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 192A, 200 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 192A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 75 hp |
| Options | Manual bypass switch fault Bypass light kit (on VFD run bypass run) Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476336 |
|---|---|
| MPN | EHB1925A3KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-50191A |
| UPC/EAN | 786689083946 |
