Eaton EHB1691A2KT0E20000
SKU: CS5476152MPN: EHB1691A2KT0E20000Alternate Part #: 3-4779-10070AUPC/EAN: 786689080877
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 169A, 60 hp 208V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 169A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Bypass light kit (on bypass run) Manual bypass switch fault VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476152 |
|---|---|
| MPN | EHB1691A2KT0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10070A |
| UPC/EAN | 786689080877 |
