Eaton EHB1691A2KS0E20000
SKU: CS5476145MPN: EHB1691A2KS0E20000Alternate Part #: 3-4779-10064AUPC/EAN: 786689080662
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 169A, 60 hp 208V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 169A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Bypass light kit (on Manual bypass switch bypass run) fault VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476145 |
|---|---|
| MPN | EHB1691A2KS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10064A |
| UPC/EAN | 786689080662 |
