Eaton EHB1691A3KS0E2A000
SKU: CS5476157MPN: EHB1691A3KS0E2A000Alternate Part #: 3-4779-10080AUPC/EAN: 786689083052
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 169A, 60 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 169A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Manual bypass switch Space heater VFD Run Bypass light kit (On Fault Bypass Run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476157 |
|---|---|
| MPN | EHB1691A3KS0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10080A |
| UPC/EAN | 786689083052 |
