Eaton EHB1691A2KS0G20000
SKU: CS5476149MPN: EHB1691A2KS0G20000Alternate Part #: 3-4779-10068AUPC/EAN: 786689080853
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 169A, 60 hp 208V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 169A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Auxiliary contacts VFD run bypass run) Manual bypass switch Bypass light kit (on fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476149 |
|---|---|
| MPN | EHB1691A2KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10068A |
| UPC/EAN | 786689080853 |
