Eaton EHB1691A3KT0E2A000
SKU: CS5476173MPN: EHB1691A3KT0E2A000Alternate Part #: 3-4779-10092AUPC/EAN: 786689083465
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 169A, 60 hp 208V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 169A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Space heater Bypass light kit (On Fault Bypass Run) VFD Run Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 208 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5476173 |
|---|---|
| MPN | EHB1691A3KT0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4779-10092A |
| UPC/EAN | 786689083465 |

