Eaton EHB0654A3KT0E2A000
SKU: CS5474881MPN: EHB0654A3KT0E2A000Alternate Part #: 3-4777-40040AUPC/EAN: 786689143985
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 65A, 50 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 50 hp |
| Options | Space heater Bypass light kit (On Bypass Run) Manual bypass switch VFD Run Fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474881 |
|---|---|
| MPN | EHB0654A3KT0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-40040A |
| UPC/EAN | 786689143985 |