Eaton EHB0802A3KT0E20000
SKU: CS5475331MPN: EHB0802A3KT0E20000Alternate Part #: 3-4777-20099AUPC/EAN: 786689158910
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 80A, 30 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 80A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | VFD run fault Bypass light kit (on Manual bypass switch bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475331 |
|---|---|
| MPN | EHB0802A3KT0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-20099A |
| UPC/EAN | 786689158910 |