Eaton EHB0802A2KU0E20000
SKU: CS5475304MPN: EHB0802A2KU0E20000Alternate Part #: 3-4777-20076AUPC/EAN: 786689157920
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 80A, 30 hp 230V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 80A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | Manual bypass switch Bypass light kit (on bypass run) fault VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475304 |
|---|---|
| MPN | EHB0802A2KU0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-20076A |
| UPC/EAN | 786689157920 |