Eaton EHB0802A3KS0G20000
SKU: CS5475323MPN: EHB0802A3KS0G20000Alternate Part #: 3-4777-20095AUPC/EAN: 786689158729
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 80A, 30 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 80A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | Bypass light kit (on fault VFD run Auxiliary contacts bypass run) Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475323 |
|---|---|
| MPN | EHB0802A3KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-20095A |
| UPC/EAN | 786689158729 |