Eaton EHB0802A3KT0G2A000
SKU: CS5475334MPN: EHB0802A3KT0G2A000Alternate Part #: 3-4777-20104AUPC/EAN: 786689155797
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 80A, 30 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 80A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | Space heater Manual bypass switch fault bypass run) Bypass light kit (on VFD run Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475334 |
|---|---|
| MPN | EHB0802A3KT0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-20104A |
| UPC/EAN | 786689155797 |