Eaton EHB0802A3KU0E2A000
SKU: CS5475338MPN: EHB0802A3KU0E2A000Alternate Part #: 3-4777-20112AUPC/EAN: 786689156862
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 80A, 30 hp 230V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 80A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | VFD Run Bypass Run) Fault Manual bypass switch Bypass light kit (On Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475338 |
|---|---|
| MPN | EHB0802A3KU0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-20112A |
| UPC/EAN | 786689156862 |