Eaton EHB0802A2KU0G20000
SKU: CS5475308MPN: EHB0802A2KU0G20000Alternate Part #: 3-4777-20080AUPC/EAN: 786689158118
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 80A, 30 hp 230V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 80A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | bypass run) Bypass light kit (on fault VFD run Auxiliary contacts Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475308 |
|---|---|
| MPN | EHB0802A2KU0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-20080A |
| UPC/EAN | 786689158118 |