Eaton EHB0802A2KS0G20000
SKU: CS5475296MPN: EHB0802A2KS0G20000Alternate Part #: 3-4777-20068AUPC/EAN: 786689157548
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 80A, 30 hp 230V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 80A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | Bypass light kit (on VFD run fault bypass run) Auxiliary contacts Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475296 |
|---|---|
| MPN | EHB0802A2KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-20068A |
| UPC/EAN | 786689157548 |