Eaton EHB0774A3KU0G20000
SKU: CS5475166MPN: EHB0774A3KU0G20000Alternate Part #: 3-4777-40119AUPC/EAN: 786689155216
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 77A, 60 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 77A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Bypass light kit (on Auxiliary contacts VFD run bypass run) fault Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475166 |
|---|---|
| MPN | EHB0774A3KU0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-40119A |
| UPC/EAN | 786689155216 |
