Eaton EHB0774A3KU0E2A000
SKU: CS5475157MPN: EHB0774A3KU0E2A000Alternate Part #: 3-4777-40112AUPC/EAN: 786689154851
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 77A, 60 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 77A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Space heater Bypass Run) Bypass light kit (On Fault Manual bypass switch VFD Run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475157 |
|---|---|
| MPN | EHB0774A3KU0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-40112A |
| UPC/EAN | 786689154851 |