Eaton EHB0774A3KS0G20000
SKU: CS5475142MPN: EHB0774A3KS0G20000Alternate Part #: 3-4777-40095AUPC/EAN: 786689154240
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 77A, 60 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 77A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Bypass light kit (on Auxiliary contacts bypass run) fault Manual bypass switch VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475142 |
|---|---|
| MPN | EHB0774A3KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-40095A |
| UPC/EAN | 786689154240 |
