Eaton EHB0774A3KT0G20000
SKU: CS5475154MPN: EHB0774A3KT0G20000Alternate Part #: 3-4777-40103AUPC/EAN: 786689154479
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 77A, 60 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 77A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | Manual bypass switch fault Bypass light kit (on VFD run Auxiliary contacts bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475154 |
|---|---|
| MPN | EHB0774A3KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-40103A |
| UPC/EAN | 786689154479 |
