Eaton EHB0774A3KT0E2A000
SKU: CS5475149MPN: EHB0774A3KT0E2A000Alternate Part #: 3-4777-40100AUPC/EAN: 786689154448
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 77A, 60 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 77A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 60 hp |
| Options | VFD Run Fault Manual bypass switch Bypass light kit (On Space heater Bypass Run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5475149 |
|---|---|
| MPN | EHB0774A3KT0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-40100A |
| UPC/EAN | 786689154448 |