Eaton EHB0524A3JV0E2A000
SKU: CS5474035MPN: EHB0524A3JV0E2A000Alternate Part #: 3-4774-41536AUPC/EAN: 786689132927
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 52A, 40 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | Bypass light kit (On VFD Run Space heater Fault Manual bypass switch Bypass Run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474035 |
|---|---|
| MPN | EHB0524A3JV0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41536A |
| UPC/EAN | 786689132927 |

