Eaton EHB0524A2JV0G20000
SKU: CS5473970MPN: EHB0524A2JV0G20000Alternate Part #: 3-4774-41468AUPC/EAN: 786689136727
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 52A, 40 hp 480V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | bypass run) Auxiliary contacts Manual bypass switch Bypass light kit (on VFD run fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473970 |
|---|---|
| MPN | EHB0524A2JV0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41468A |
| UPC/EAN | 786689136727 |
