Eaton EHB0524A3JV0020000
SKU: CS5474048MPN: EHB0524A3JV0020000Alternate Part #: 3-4774-41531AUPC/EAN: 786689132583
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 52A, 40 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474048 |
|---|---|
| MPN | EHB0524A3JV0020000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41531A |
| UPC/EAN | 786689132583 |
