Eaton EHB0404A3JU0E20000
SKU: CS5473205MPN: EHB0404A3JU0E20000Alternate Part #: 3-4774-41375AUPC/EAN: 786689120986
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 40A, 30 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | VFD run Bypass light kit (on Manual bypass switch fault bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473205 |
|---|---|
| MPN | EHB0404A3JU0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41375A |
| UPC/EAN | 786689120986 |