Eaton EHB0404A3JT0E20000
SKU: CS5473197MPN: EHB0404A3JT0E20000Alternate Part #: 3-4774-41363AUPC/EAN: 786689120436
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 40A, 30 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | bypass run) Bypass light kit (on Manual bypass switch fault VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473197 |
|---|---|
| MPN | EHB0404A3JT0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41363A |
| UPC/EAN | 786689120436 |