Eaton EHB0404A3KU0G20000
SKU: CS5473269MPN: EHB0404A3KU0G20000Alternate Part #: 3-4774-41439AUPC/EAN: 786689121037
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 40A, 30 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | fault bypass run) Bypass light kit (on VFD run Auxiliary contacts Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473269 |
|---|---|
| MPN | EHB0404A3KU0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41439A |
| UPC/EAN | 786689121037 |