Eaton EHB0404A3JT0E2A000
SKU: CS5473196MPN: EHB0404A3JT0E2A000Alternate Part #: 3-4774-41364AUPC/EAN: 786689120597
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 40A, 30 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | Bypass light kit (On Bypass Run) VFD Run Manual bypass switch Fault Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473196 |
|---|---|
| MPN | EHB0404A3JT0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41364A |
| UPC/EAN | 786689120597 |
