Eaton EHB0404A3JS0E20000
SKU: CS5473181MPN: EHB0404A3JS0E20000Alternate Part #: 3-4774-41351AUPC/EAN: 786689120016
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 40A, 30 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | fault VFD run bypass run) Manual bypass switch Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473181 |
|---|---|
| MPN | EHB0404A3JS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41351A |
| UPC/EAN | 786689120016 |