Eaton EHB0114A2JU0E20000
SKU: CS5470422MPN: EHB0114A2JU0E20000Alternate Part #: 3-4774-40592AUPC/EAN: 786689069254
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 11A, 7.5 hp 480V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 11A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Options | fault Bypass light kit (on Manual bypass switch bypass run) VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470422 |
|---|---|
| MPN | EHB0114A2JU0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40592A |
| UPC/EAN | 786689069254 |
