Eaton EHB0114A2JT0G20000
SKU: CS5470421MPN: EHB0114A2JT0G20000Alternate Part #: 3-4774-40588AUPC/EAN: 786689069216
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 11A, 7.5 hp 480V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 11A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Options | Manual bypass switch fault bypass run) VFD run Auxiliary contacts Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470421 |
|---|---|
| MPN | EHB0114A2JT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40588A |
| UPC/EAN | 786689069216 |
