Eaton EHB0115A2KT0G20000
SKU: CS5470616MPN: EHB0115A2KT0G20000Alternate Part #: 3-4774-50192AUPC/EAN: 786689074241
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 11A, 10 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 11A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Options | Auxiliary contacts bypass run) VFD run Manual bypass switch fault Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470616 |
|---|---|
| MPN | EHB0115A2KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50192A |
| UPC/EAN | 786689074241 |
