Eaton EHB0114A2JS0E20000
SKU: CS5470412MPN: EHB0114A2JS0E20000Alternate Part #: 3-4774-40580AUPC/EAN: 786689068752
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 11A, 7.5 hp 480V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 11A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Options | bypass run) VFD run Manual bypass switch fault Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470412 |
|---|---|
| MPN | EHB0114A2JS0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-40580A |
| UPC/EAN | 786689068752 |
