Eaton EHB0115A2KT0E20000
SKU: CS5470614MPN: EHB0115A2KT0E20000Alternate Part #: 3-4774-50190AUPC/EAN: 786689073268
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 11A, 10 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 11A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Options | Bypass light kit (on Manual bypass switch bypass run) fault VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470614 |
|---|---|
| MPN | EHB0115A2KT0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50190A |
| UPC/EAN | 786689073268 |
