Eaton EHB0115A2KS0G20000
SKU: CS5470610MPN: EHB0115A2KS0G20000Alternate Part #: 3-4774-50188AUPC/EAN: 786689073244
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 11A, 10 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 11A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 7.50 hp |
| Options | Bypass light kit (on bypass run) Manual bypass switch fault VFD run Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5470610 |
|---|---|
| MPN | EHB0115A2KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50188A |
| UPC/EAN | 786689073244 |
