Eaton DH314UDKV
SKU: CS5469760MPN: DH314UDKVUPC/EAN: 786689669973
Eaton heavy duty non-fusible safety switch

$2,065.78
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton heavy duty single-throw non-fused safety switch, 200A/3P NF, N12/3R SafetySwitch, 1000VAC
Attributes
| Amperage Rating | 200A |
| Application | Heavy commercial and industrial |
| Enclosure | NEMA12, NEMA 3R |
| Fuse Configuration | NON-FUSIBLE |
| Nema Rating | NEMA 12, NEMA 3R |
| Neutral | Not included |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Product Category | HEAVY DUTY, NON-FUSED |
| Protection | Non-fusible |
| Series | K-Series |
| Special Features | WITH ENHANCED VISBLE BLADE |
| Switch Type | Single throw |
| Switch Type 2 | Heavy duty |
| Type | Enhanced visible blade |
| Voltage Max | 1000 V |
| Voltage Max Uom | KVA |
| Voltage Rating | 1000 V |
| Voltage Rating Uom | KVA |
| Window | No Window |
Specifications
| SKU | CS5469760 |
|---|---|
| MPN | DH314UDKV |
| UPC/EAN | 786689669973 |



