Eaton DH385UDKV
SKU: CS5469780MPN: DH385UDKVUPC/EAN: 786689670009
Eaton heavy duty non-fusible safety switch

$4,076.67
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton heavy duty single-throw non-fused safety switch, 400A/3P, NF, N12/3R SafetySwitch, 800VAC
Attributes
| Amperage Rating | 400A |
| Application | HEAVY COMMERCIAL AND INDUSTRIAL |
| Enclosure | NEMA 12, NEMA 3R |
| Fuse Configuration | NON-FUSIBLE |
| Nema Rating | NEMA 12, NEMA 3R |
| Neutral | Not included |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | HEAVY DUTY, NON FUSED |
| Protection | Non-fusible |
| Special Features | HEAVY DUTY SAFETY SWITCH |
| Switch Type | Single throw |
| Switch Type 2 | Heavy duty |
| Type | Enhanced visible blade |
| Voltage Max | 800 V |
| Voltage Max Uom | KVA |
| Voltage Rating | 800 V |
| Voltage Rating Uom | KVA |
| Window | No Window |
Specifications
| SKU | CS5469780 |
|---|---|
| MPN | DH385UDKV |
| UPC/EAN | 786689670009 |





