Eaton DH314UWKW
SKU: CS5469763MPN: DH314UWKWUPC/EAN: 786689723811
Eaton heavy duty non-fusible safety switch

$3,910.69
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton heavy duty single-throw non-fused safety switch, 1000VAC, 200A/3P NF, N4X StainlessSwitch
Attributes
| Amperage Rating | 200A |
| Application | HEAVY COMMERCIAL AND INDUSTRIAL |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Fuse Configuration | NON-FUSIBLE |
| Nema Rating | NEMA 4X |
| Neutral | Not included |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Product Category | HEAVY DUTY, NON FUSED |
| Protection | Non-fusible |
| Special Features | WITH ENHANCED VISIBLE BLADE |
| Switch Type | Single throw |
| Switch Type 2 | Heavy duty |
| Type | Enhanced visible blade |
| Voltage Max | 1000V |
| Voltage Max Uom | VLT |
| Voltage Rating | 1000 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
| Window | Upper |
Specifications
| SKU | CS5469763 |
|---|---|
| MPN | DH314UWKW |
| UPC/EAN | 786689723811 |



