Eaton DH314UDKW
SKU: CS5469761MPN: DH314UDKWUPC/EAN: 786689723897
Eaton heavy duty non-fusible safety switch

$2,370.13
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton heavy duty single-throw non fused safety switch, 1000VAC, 200A/3P NF, N12/3R, SafetySwitch
Attributes
| Amperage Rating | 200A |
| Enclosure | NEMA 12/3R |
| Fuse Configuration | NON-FUSIBLE |
| Nema Rating | NEMA 12, NEMA 3R |
| Neutral | Not included |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | HEAVY DUTY. NON-FUSIBLE |
| Protection | Non-fusible |
| Special Features | WITH ENHANCED VISIBLE BLADE |
| Switch Type | Single throw |
| Switch Type 2 | Heavy duty |
| Type | Enhanced visible blade |
| Voltage Max | 1000 V |
| Voltage Max Uom | VLT |
| Voltage Rating | 1000 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
| Window | Upper |
Specifications
| SKU | CS5469761 |
|---|---|
| MPN | DH314UDKW |
| UPC/EAN | 786689723897 |



