Eaton DH384UDKW-00NH
SKU: CS5469775MPN: DH384UDKW-00NHUPC/EAN: 786689723842
Eaton heavy duty non-fusible safety switch

$1,896.10
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton heavy duty single-throw non-fused safety switch, 800VAC 200A/3P NF N12/3R Switch w/window
Attributes
| Amperage Rating | 200A |
| Application | HEAVY COMMERCIAL AND INDUSTRIAL |
| Enclosure | NEMA 12/3R |
| Fuse Configuration | NON-FUSIBLE |
| Nema Rating | NEMA 12, NEMA 3R |
| Neutral | Not included |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Product Category | HEAVY DUTY, NON FUSED |
| Protection | Non-fusible |
| Special Features | WITH ENHANCED VISIBLE BLADE |
| Switch Type | Single throw |
| Switch Type 2 | Heavy duty |
| Type | Enhanced visible blade |
| Voltage Max | 800 V |
| Voltage Max Uom | VLT |
| Voltage Rating | 800 V |
| Voltage Rating Uom | VLT |
| Window | No Window |
Specifications
| SKU | CS5469775 |
|---|---|
| MPN | DH384UDKW-00NH |
| UPC/EAN | 786689723842 |



