Eaton 800TPHSR431
SKU: CS5026887MPN: 800TPHSR431Alternate Part #: A6-2014XUPC/EAN: 786685924366
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




$49,671.92
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton AutoVAR 600 Capacitor Bank, 962A, 60 Hz, Three-phase, 480V, Fuses, Heavy duty capacitor cells, Power Factor Correction, 8 x 100 kvar, 800 kVAR
Attributes
| Amperage Rating | 962A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 800 KVR |
| Options | Heavy duty capacitor cells |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 8 x 100 kVAR |
| Type | Power Factor Correction |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5026887 |
|---|---|
| MPN | 800TPHSR431 |
| Alternate Part # | A6-2014X |
| UPC/EAN | 786685924366 |
